FGH75T65SHD-F155
DigiKey Part Number
FGH75T65SHD-F155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH75T65SHD-F155
Description
IGBT TRENCH FS 650V 150A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 150 A 455 W Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
FGH75T65SHD-F155 Models
Gate Charge
123 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
28ns/80ns
Test Condition
400V, 75A, 3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
43.4 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 75A
Power - Max
455 W