FGHL40T65MQDT
DigiKey Part Number
488-FGHL40T65MQDT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGHL40T65MQDT
Description
IGBT TRENCH FS 650V 60A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 60 A 238 W Through Hole TO-247-3
Category
Switching Energy
880µJ (on), 490µJ (off)
Gate Charge
80 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
18ns/75ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 40A, 6Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Reverse Recovery Time (trr)
86 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 40A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
238 W