NCP699SN18T1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCP699SN18T1G |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5-TSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-TSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCP699SN18T1G Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 90 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 55dB ~ 50dB (120Hz ~ 1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |