NCP705MT18TCG
DigiKey Part Number
NCP705MT18TCGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP705MT18TCGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP705MT18TCGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP705MT18TCG
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6-WDFN
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WDFN (2x2)
EDA/CAD Models
NCP705MT18TCG Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
6-WDFN (2x2)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V