NGTB40N65FL2WG
DigiKey Part Number
NGTB40N65FL2WGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGTB40N65FL2WG
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 366 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NGTB40N65FL2WG Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
170 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
84ns/177ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 40A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
72 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
366 W