NGTB50N65FL2WG
DigiKey Part Number
NGTB50N65FL2WG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGTB50N65FL2WG
Description
IGBT TRENCH FS 650V 100A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 100 A 417 W Through Hole TO-247-3
Gate Charge
220 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
100ns/237ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 50A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
94 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 50A
Power - Max
417 W