NGTB75N65FL2WG
DigiKey Part Number
NGTB75N65FL2WGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGTB75N65FL2WG
Description
IGBT TRENCH FS 650V 100A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 100 A 595 W Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
NGTB75N65FL2WG Models
Gate Charge
310 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
110ns/270ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 75A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
80 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 75A
Power - Max
595 W