NTH4L014N120M3P
DigiKey Part Number
5556-NTH4L014N120M3P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTH4L014N120M3P
Description
SIC MOSFET 1200 V 14 MOHM M3P SE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 127A (Tc) 686W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.63V @ 37mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
329 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+22V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6230 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
686W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4L
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
20mOhm @ 74A, 18V