NTMFS4D2N10MDT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 1,272
Datasheet
N-Channel 100 V 16.4A (Ta), 113A (Tc) 2.8W (Ta), 132W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
NTMFS4D2N10MDT1G
DigiKey Part Number
488-NTMFS4D2N10MDT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTMFS4D2N10MDT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTMFS4D2N10MDT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMFS4D2N10MDT1G
Description
N-CHANNEL SHIELDED GATE POWERTRE
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 239µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3100 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.8W (Ta), 132W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.3mOhm @ 46A, 10V