SZMM5Z5V6ST5G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±2.14% Surface Mount SOD-523
SC-76, SOD-523
SZMM5Z5V6ST5G
DigiKey Part Number
488-SZMM5Z5V6ST5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZMM5Z5V6ST5GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZMM5Z5V6ST5GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM5Z5V6ST5G
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2.14%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V