UJ4C075018K3S
DigiKey Part Number
5556-UJ4C075018K3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJ4C075018K3S
Description
SICFET N-CH 750V 81A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 750 V 81A (Tc) 385W (Tc) Through Hole TO-247-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37.8 nC @ 15 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1422 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
385W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
750 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23mOhm @ 20A, 12V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
6V @ 10mA