MPU01-05S12
DigiKey Part Number
4457-MPU01-05S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPU01-05S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 996MW
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 83mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Power (Watts)
996 mW
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
9-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.6mm x 9.9mm x 12.5mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output (Max)
83mA