PDL06-24D15W
DigiKey Part Number
4457-PDL06-24D15W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDL06-24D15W
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 200mA, 200mA 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
6 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, Standby Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.1mm x 11.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
200mA, 200mA