10TVE68M
DigiKey Part Number
P123527TR-ND - Tape & Reel (TR)
P123527CT-ND - Cut Tape (CT)
P123527DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10TVE68M
Description
CAP TANT POLY 68UF 10V 2917
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
10TVE68M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Part Status
Last Time Buy
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D2E
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz