ECA-0JM103B
DigiKey Part Number
10-ECA-0JM103BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-0JM103BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-0JM103B
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
10000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-0JM103B Models
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.45 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.465 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C