ECA-1EM101B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 10-ECA-1EM101BCT-ND - Cut Tape (CT) 10-ECA-1EM101BTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECA-1EM101B |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECA-1EM101B Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 180 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 306 mA @ 10 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm) |
Voltage - Rated 25 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C | Base Product Number |