ECE-A1HKS100B
DigiKey Part Number
10-ECE-A1HKS100BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECE-A1HKS100BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1HKS100B
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1HKS100B Models
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
59.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C