ECE-A1HKS2R2B
DigiKey Part Number
10-ECE-A1HKS2R2BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECE-A1HKS2R2BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1HKS2R2B
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1HKS2R2B Models
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
27.2 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C