ECW-F2105JA
DigiKey Part Number
P13744-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F2105JA
Description
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-F2105JA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.713" L x 0.335" W (18.10mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.583" (14.80mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
125V
Applications
High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
250V