ECW-F2155JA
DigiKey Part Number
P13746-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F2155JA
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-F2155JA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.740" L x 0.413" W (18.80mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)
0.673" (17.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
125V
Voltage Rating - DC
250V