ECW-F2225JA
DigiKey Part Number
P13748-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F2225JA
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-F2225JA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.740" L x 0.496" W (18.80mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max)
0.752" (19.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
125V
Voltage Rating - DC
250V