ECW-F2474JAQ
DigiKey Part Number
P14248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F2474JAQ
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-F2474JAQ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.331" W (13.00mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max)
0.752" (19.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
125V
Voltage Rating - DC
250V