ECW-F2W105JA
DigiKey Part Number
P14206-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F2W105JA
Description
CAP FILM 1UF 5% 450VDC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 84V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-F2W105JA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.713" L x 0.366" W (18.10mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)
0.555" (14.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
84V
Voltage Rating - DC
450V