ECW-F2W155JA
DigiKey Part Number
P14208-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F2W155JA
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 450VDC RADIAL
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 84V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-F2W155JA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.740" L x 0.421" W (18.80mm x 10.70mm)
Height - Seated (Max)
0.681" (17.30mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
84V
Voltage Rating - DC
450V