ECW-F2W225JA
DigiKey Part Number
P14210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F2W225JA
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 450VDC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 84V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-F2W225JA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.740" L x 0.504" W (18.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)
0.764" (19.40mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
84V
Voltage Rating - DC
450V