ECW-F2W475JA
DigiKey Part Number
P14214-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F2W475JA
Description
CAP FILM 4.7UF 5% 450VDC RADIAL
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 84V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-F2W475JA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.035" L x 0.543" W (26.30mm x 13.80mm)
Height - Seated (Max)
0.831" (21.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
84V
Voltage Rating - DC
450V