ECW-FA2J104J
DigiKey Part Number
PCF1582-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FA2J104J
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 141V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-FA2J104J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.717" L x 0.205" W (18.20mm x 5.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.409" (10.40mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
141V
Applications
High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
630V