ECW-FA2J225J
DigiKey Part Number
PCF1566-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FA2J225J
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 141V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FA2J225J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.642" W (26.00mm x 16.30mm)
Height - Seated (Max)
0.843" (21.40mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
141V
Voltage Rating - DC
630V