ECW-FE2J224J
DigiKey Part Number
P19160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FE2J224J
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 141V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FE2J224J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
141V
Voltage Rating - DC
630V