ECW-FE2J224QD
DigiKey Part Number
P124906-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FE2J224QD
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 141V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FE2J224QD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
141V
Voltage Rating - DC
630V