ECW-FE2W105J
DigiKey Part Number
P16845-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FE2W105J
Description
CAP FILM 1UF 5% 450VDC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 84V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FE2W105J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
84V
Voltage Rating - DC
450V