ECW-FE2W684K
DigiKey Part Number
P19175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FE2W684K
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 450VDC RAD
Detailed Description
0.68 µF Film Capacitor 84V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FE2W684K Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
84V
Voltage Rating - DC
450V