EEH-ZC1V220R
DigiKey Part Number
P15471TR-ND - Tape & Reel (TR)
P15471CT-ND - Cut Tape (CT)
P15471DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZC1V220R
Description
CAP ALUM HYBRID 22UF 20% 35V SMD
Detailed Description
22 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 100mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-ZC1V220R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
55 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
550 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C