EEH-ZE1H101V
DigiKey Part Number
P122154TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122154CT-ND - Cut Tape (CT)
P122154DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZE1H101V
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 50V SMD
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 28mOhm 2000 Hrs @ 145°C
EDA/CAD Models
EEH-ZE1H101V Models
Operating Temperature
-55°C ~ 145°C
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 145°C