EEU-FC1H471B | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEU-FC1H471B |
Description | CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEU-FC1H471B Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.374 A @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 1.832 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 50 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm) |
Voltage - Rated 50 V | Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm) |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |