EEU-FC1H471B
DigiKey Part Number
P19660CT-ND - Cut Tape (CT)
P19660TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC1H471B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.374 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.832 A @ 100 kHz
Impedance
50 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C