ERA-8PEB3903V
DigiKey Part Number
10-ERA-8PEB3903VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERA-8PEB3903VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERA-8PEB3903VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-8PEB3903V
Description
RES 390K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage Thin Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)