ERZ-E05E331 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 9,882
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
330 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
ERZ-E05E331
DigiKey Part Number
ERZ-E05E331-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E05E331
Description
VARISTOR 330V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
363 V
Energy
21J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
130 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
210 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
270 V
Varistor Voltage (Min)
297 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
330 V