ERZ-E05F391 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 7,082
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
YAGEO
390 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
ERZ-E05F391
DigiKey Part Number
ERZ-E05F391-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E05F391
Description
VARISTOR 390V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Energy
26J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
130 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V