ERZ-V07D121
DigiKey Part Number
P7247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V07D121
Description
VARISTOR 120V 1.75KA DISC 8.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 8.5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V07D121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
10J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
590 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 8.5mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V