HSTTK25-48-Q
DigiKey Part Number
298-21643-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTTK25-48-Q
Description
HEATSHRINK 1/4" X 4' CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.012" (0.30mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, Heat Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
135°C
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)