HSTTK75-48-5
DigiKey Part Number
298-19797-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTTK75-48-5
Description
HEATSHRINK 3/4" X 4' CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.750" (19.05mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, Heat Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Type
Shrink Temperature
135°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
60 Months
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)