NBB15-U1-E1
DigiKey Part Number
2046-NBB15-U1-E1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBB15-U1-E1
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP68, IP69K Module
Category
Material - Body
Metal, Polyamide (PA)
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP68, IP69K
Sensing Distance
0.591" (15mm)