AA120U-240B-R
DigiKey Part Number
993-AA120U-240B-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA120U-240B-R
Description
120W C14 POWER DESKTOP ADAPTER
Detailed Description
24V 120 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
74mW
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Region Utilized
International
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Desktop (Class I)
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Input Type
Cord (Sold Separately)
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Output
24V
Size / Dimension
5.90" L x 2.56" W x 1.38" H (150.0mm x 65.0mm x 35.0mm)
Current - Output (Max)
5A
Approval Agency
CE, cULus, UKCA
Power (Watts)
120 W