AA120U-540B-R
DigiKey Part Number
993-AA120U-540B-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA120U-540B-R
Description
120W C14 POWER DESKTOP ADAPTER
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
54V 120 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
74.1mW
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Region Utilized
International
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Desktop (Class I)
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Input Type
Cord (Sold Separately)
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Output
54V
Size / Dimension
5.90" L x 2.56" W x 1.38" H (150.0mm x 65.0mm x 35.0mm)
Current - Output (Max)
2.22A
Approval Agency
CE, cULus, UKCA
Power (Watts)
120 W