EM5291A-12-2#
DigiKey Part Number
EM5291A-12-2#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM5291A-12-2#
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.0" (304.80mm) Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable To Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable Patch Cord 1000V (1kV)
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Length
12.0" (304.80mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
12 AWG
Stacking Method
Non Stackable
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Configuration
Banana to Banana
Ratings
CAT III 1000V, IEC 1010
1st Connector
Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable
Current Rating (Amps)
7A
2nd Connector
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
All prices are in NZD
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
In-Stock: 0
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 12
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
In-Stock: 7
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"