CPS20.241-C1
DigiKey Part Number
1736-1063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPS20.241-C1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPS20.241-C1 Models
Category
Power (Watts)
480W
Manufacturer
PULS, LP
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
Hazardous Locations, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Conformal Coating, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 2.56" W x 4.88" H (127.0mm x 65.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
ABS, ATEX, CSA, DNV GL, EAC, EN, IEC, IECEx, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Class I Div 2; 508; 50155; 60950-1; 61010-2-201
Current - Output (Max)
20A