NMOQW406
DigiKey Part Number
553-NMOQW406-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMOQW406
Description
STAINLESS BASE / WHIP, UNITY, 40
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Whip, Straight NMO Magnetic
Category
Antenna Type
Whip, Straight
Manufacturer
Pulse Electronics
Number of Bands
1
Packaging
Bag
Gain
2dBi
Part Status
Active
Power - Max
200 W
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Termination
NMO
Frequency (Center/Band)
418MHz
Mounting Type
Magnetic
Frequency Range
406MHz ~ 430MHz
Height (Max)
7.000" (177.80mm)