PG0085.222NL
DigiKey Part Number
553-3077-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0085.222NL
Description
FIXED IND 2.2UH 1.1A 46 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 1.1 A 46mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PG0085.222NL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
46mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A