RAC01-3.3SC
DigiKey Part Number
945-1400-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC01-3.3SC
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 300mA 80 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
RAC01-3.3SC Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
65%
Size / Dimension
1.33" L x 0.87" W x 0.71" H (33.7mm x 22.2mm x 18.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Line Regulation
±2%
Voltage - Output 1
3.3V
Load Regulation
±6%
Current - Output (Max)
300mA
Power (Watts)
1 W